2021-től igényelhető a lakásfelújítási támogatás, melynek keretében az állam akár 3.000.000 forinttal, a költségek maximum 50%-ig hozzájárul a legalább egy gyermeket nevelő családok lakásfelújításához. Te is igényelnéd? Mutatjuk a részleteket!
Az otthonfelújítási támogatás feltételei
- Legalább egy gyermeket kell nevelnie a családnak. A kormány értelmezésében ez esetben már gyermeknek számít a 12. hetes magzat is, akárcsak a 25 éves fiatal is, feltéve, ha együtt él a családdal.
- A támogatást házaspárok, élettársak, és gyermeküket, gyerekeiket egyedül nevelő szülők is igénylehetik.
- Ha a szülők elváltak, külön élnek, és megosztva nevelik a gyermeküket, azaz mindketten ugyanúgy részt vállalnak a neveléséből, az otthonfelújítási támogatáson is osztozhatnak, az összeget megoszthatják egymás közt, amely számukra is ugyanakkora. Ha a gyermek megváltozott munkaképességű, fogyatékkal él, vagy gyermekek otthongondozási díjára (gyod) jogosítja a szüleit, a támogatásnál abban az esetben nem számít a gyermek életkora.
- FONTOS: ha az egyik szülő efyedül neveli a gyermeket, akkor ő jogosult a lakásfelújítási támogatásra.
- Az igényléshez legalább egyéves folyamatos társadalombiztosítási jogviszony szükséges, mely lehet felsőoktatási jogviszony is, munkaviszony, amelyet maximum 30 napra szakítottak meg az elmúlt egy évben. Az utolsó 3 hónapnál az álláskeresési járadékot is figyelembe veszik ugyanakkor nem elérhető a támogatás viszont azok számára, akik az igénylést megelőző 180 napban a közfoglalkoztatási jogviszonyban álltak.
- Az igénybevevőknek köztartozás-mentesnek kell lenniük.
- Az igénylő családnak legalább egy éve a támogatással érintett lakásban kell élnie az igénylésnél. Ez alól akkor lehet kivételt tenni, ha
- az anya várandós,
- még nincs egy éves a nevelt gyermek,
- még nincs egy éve, hogy aláírták az adásvételi szerződést a támogatásban érintett ingatlant.
- A támogatással érintett lakásban együttesen legalább 50%-os mértékű, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylő(k)nek.
Mekkora összegre lehet pályázni?
Akár három millió forint otthonfelújítási támogatást biztosít az állam, melyből egy 6.000.000 Ft-os felújítás is elvégezhető. Mivel az állam hozzájárul a költségek 50%-ához, az a feléhez, maximum 3.000.000 Ft-ig!
Fontos részletek a lakástámogatási támogatás pénzügyeivel kapcsolatban:
- A költségeket utólag térítik meg
- Gyűjteni kell a számlákat és a felújítási munkák befejezése utáni 60 napon belül kell benyújtani a Magyar Államkincstárnak (MÁK)
- Fele-fele arányban számolható el az anyagköltség és a munkadíj az állami támogatás igénybevételénél. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy másfél milliós munkadíj elszámolásához legalább ugyanennyi anyagköltség számlával való alátámasztására van szükség.
- 2021. január 1-től igényelhető, 2022. december 31-ig.
- Minden család csak egyszer veheti igénybe.
- CSOK mellé is igényelhető a lakásfelújítási támogatás.
- Az ÁFA a számlák után NEM lesz visszaigénylehető.
- FONTOS: a folyósítást követő hat hónapban bármikor ellenőrizhetik kormányhivatalok, hogy az igénylők a támogatást valóban azon munkák elvégzésére fordították, amire igényelték.
- CSOK után igényelhető a lakásfelújítási támogatás.
- A Babaváró kölcsön mellé is igényelhető a lakásfelújítási támogatás, sőt a babaváró hitel összege akár az önerő biztosítására is fordítható.
- KHR listán való szereplés nem kizáró ok, de a köztartozás viszont igen!
Hogyan kell igényelni az otthonfelújítási támogatást?
Az igénylés folyamata teljes mértékben elektronikusan is intézhető, de beadható az igénylés postai úton, vagy személyesen is, bármelyik kormányablaknál. A kivitelezőkkel való szerződéshez biztosítanak egy sablont, ezt, valamint az anyagköltségről és munkadíjról szóló számlákat a MÁK-nak kell benyújtani a munkálatok befejezését követő 60 napon belül. Természetesen személyes ügyintézésre is lesz majd lehetőség a kijelölt hivatalokban. Az Államkincstár 30 napos elbírálási idő áll a rendelkezésre a támogatás megítélésére, és az ezt követő 5 napon belül utalniuk kell az összegét. Az elbírálás ideje független az igényelt támogatás összegétől. A beérkező igényléseket a MÁK a beérkezés sorrendjében fogja elbírálni.
Mire használható fel a lakásfelújítási támogatás?
Az otthonfelújítási támogatás fehasználhatósága igen sokrétű, rengeteg mindenre felhasználható, legyen az beltéri vagy kültéri munkálat, melynek részleteit a 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet rögzíti.
Az alábbi munkákra igényelhető majd lakásfelújítási támogatás (ne feledjük, hogy az anyagköltség-munkaköltség 50-50%-nak kell lennie:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje,
- párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső tér felújítása, ideértve
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását,
- festését, tapétázását
- a galériaépítést,
- a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
- a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
- a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
- a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül – a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítése, valamint
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje